ТРКАЧКОТО ПОРШЕ НА ВУКОВ ЕКСКЛУЗИВНО ПРЕД МАКЕДОНСКАТА ПУБЛИКА

ТРКАЧКОТО ПОРШЕ НА ВУКОВ ЕКСКЛУЗИВНО ПРЕД МАКЕДОНСКАТА ПУБЛИКА

СН Осигурителен брокер АД Битола и СН Мото центарот во Скопје, како дел од СН Групацијата, во улога на генерални спонзори. Тие обезбедија поддршка за учеството на Вуков на годинашниот Порше Супер Куп.

Викендот македонската публика имаше ексклузивна можност одблиску да го погледне тркачкото возило на македонскиот автомобилист Ристо Вуков. Возилото, Порше 992 GT3 CUP, со кое Вуков ќе се натпреварува во новата сезона на Порше Супер Купот, кој традиционално се вози со Формула 1, беше изложено во East Gate Mall во Скопје.

„Навивачите се душата на секој спорт. Па и во автомобилизмот возачите „добиваат крилја“ . Кога ја имаат поддршката на публиката.“- Изјави македонскиот пилот Вуков, кој ја гради својата кариера надвор од нашата земја.

Имено, Вуков три години по ред настапуваше во Порше Карера Куп Италија. А една година во Светскиот Porsche Mobil 1 Supercup .

За оваа сезона тој најави повторно настап во светскиот Порше Суперкуп. Тоа е највисока форма на овие трки со легендарните ГТ возила. Истите, се организираат заедно со трките на Формула 1.

Како благодарност за поддршката од македонската публика, заинтересираните од 1 до 3 март имаа ретка можност одблиску да го видат најновиот тркачки модел на Porsche со 510 коњски сили.

На настанот кој привлече голем интерес својата понуда ја претставија и СН Осигурителен брокер АД Битола и СН Мото центарот во Скопје, кои како дел од СН Групацијата, во улога на генерални спонзори обезбедија поддршка за учеството на Вуков на годинашниот Порше Супер Куп.

„Многу ми значи поддршката од СН Групацијата, која ги препозна залагањата на целиот мој тим. Трките од Порше Суперкупот спаѓаат во категоријата на врвни натпревари на глобално ниво. Тие се возат заедно со Формула 1 веќе три децении, што јасно зборува за каков врвен натпревар се работи. Затоа за мене е чест и задоволство… Не само да се учестувам на еден ваков светски куп, туку и затоа што дома добивме огромна поддршка. Вклучувајќи ја и таа од бизнис секторот.“-изјави Вуков.

„Горди сме што Вуков, кој на патеките на Формула возеше под логото на СН Групацијата, е првиот и досега единствен Македонец на Порше Супер купот. Голем предизвик е да се влезе во трка со најдобрите возачи од целиот свет. СН Групацијата ја препозна неговата посветеност. Затоа чест ни е што обезбедивме поддршка за учеството на македонскиот тим на светски престижните трки. Големите предизвици заслужуваат голема поддршка.“- велат од СН Групацијата.

Инаку, Вуков минатите три сезони ги мина како возач во Порше Карера Купот на Италија. Таму се етаблираше како возач кој континуирано освојува поени. Годинава тој настапи во највисокото по ранг светско натпреварување од ГТ трките, Порше Суперкуп.

Вуков, зад себе го има искуството на двократен европски шампион во картинг и единствен тогашен претставник од Балканот на Светското првенство во оваа категорија (2008-2009). По одличните резултати, се префрлува во автомобилизмот, каде постигнува значајни успеси на домашната, како и на меѓународната сцена.

Тој е актуелен шампион на Македонија во класата Југо хибрид и првак во отвореното првенство на Србија во силна и бројна конкуренција. На крајот, неизбежно беше после сите овие резултати, во 2020 година, Рико да ја добие поканата од GDL Racing за да биде нивниот пилот во престижниот Порше Карера Куп Италија, каде настапуваше три години по ред. Последната сезона неговата кариера ја одбележа префрлањето во Порше Суперкупот, каде ќе продолжи да се натпреварува и во новата сезона.